Author Topic: Исключения из правила девятки в украинском  (Read 1089 times)

Offline Суматранский тигр

  • Ветеран
  • *****
  • Posts: 1226
  • Карма: +39/-7
  • Gender: Male
  • Еврей с приёмником вместо мозгов =)))
    • View Profile
Последнее время часто замечаю очень странную вещь: на многих украинских интернет-сайтах (особенно на Ютьюб-каналах) почти постоянно пишут с ошибками многие новомодные англотермины. Например, "стрім", "скріншот" и "ребрендінг" - ведь по правилу девятки тут везде должно быть "И", а не "І".

Ещё я заметил такие написания, как "діджей" и "квазідержава" (понятно, что тут "І" на конце приставок, но ведь приставка "анти-" перед согласными всегда пишется с И).

Кто как думает, чем это вызвано???
Самые лучшие постсоветские музыканты - это группы и певцы из России, которые поддерживают Украину и выступают против Путина.

Нет более неприятного, грубого и нецензурного мата, чем запиканный.

Единственная достойная работа современного россиянина - быть переводчиком в Гааге.

Весь XX век был самым страшным периодом в истории человечества, а первая четверть XXI века - самым позорным.

Если нулевые годы начались в 2001 году, то последний год XX века - не двухтысячный, а тысяча девятьсот девяносто десятый. =)))

Россияне легко могут попасть без загранпаспорта в четыре страны того света - Белоруссию, Киргизию, Абхазию и Южную Осетию.

"Нет более редкого и опасного зверя, чем золотой суматранский тигр. Его шкура продаётся быстрее, чем русское правительство" (© игра Far Cry 3)

Головна зрадниця України - це гравчиня ЩДК Ліза Овдієнко, яка 2016 року позбавила Україну перемоги над путінською агресією заради ЧС-2018 з футболу.

Offline Upliner

  • Администратор
  • Герой
  • *****
  • Posts: 4976
  • Карма: +440/-18
  • Gender: Male
  • Кис-кис-кис!
    • View Profile
    • лифчег
Как по мне, то в принципе правильно английское ee всегда передавать как і. Но "ребрендінг" всё-таки неправильно. Насчёт "діджей" и "квазі-" -- воздержусь. Я так понимаю, последнее уже устоялось и даже заимствованием уже не считается...
Дві найголовніші помилки українського народу -- зек і зєк.

Offline DarkMax

  • Жестянщик
  • Ветеран
  • *****
  • Posts: 2443
  • Карма: +464/-12
  • Gender: Male
  • UeArtemis
    • View Profile
    • Наша писемність
Ді-джей донедавна писалось із дефісом, адже це дві назви двох літер. Реформа зламала логіку правил, про що я вже писав (замітка "Втрачений дефіс").

У більшості випадків відступ від Правила Дев'ятки є просто фонетичним суржиком, що не має якоїсь наукової підстави (так діджиталізація й чіпси через І не передають оригінальну англійську вимову).

Квазі стало жертвою малої поширеності префікса в радянські часи. Про нього забули згадати в старій редакції Правопису. Мені здається, за загальною логікою там мав би бути дефіс.
« Last Edit: 20 August 2021, 11:47:41 by DarkMax »
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

Offline Python

  • Новичок
  • *
  • Posts: 43
  • Карма: +14/-1
    • View Profile
Квазі стало жертвою малої поширеності префікса в радянські часи. Про нього забули згадати в старій редакції Правопису. Мені здається, за загальною логікою там мав би бути дефіс.
Чому дефіс? Псевдо-, анти- та ін. додавались теж без дефісу.

З іншомовними префіксами й дев'яткою ситуація заплутана. Три-, ди- перед приголосними й трі-, ді- перед голосними (дифтонг, тріод) — тут правило виконується. Квазі- завжди з І (квазіоптика, квазістатичний) — відхилення. Анти- завжди з И (антидарвінізм, антиелектрон) — теж відхилення, але в іншу сторону. Можливо, відхилення пов'язані з засвоєнням префіксів мовою, коли іншомовний префікс може приєднуватись і до питомих слів (квазідержава, антинародний) — тоді закріплюється якийсь один варіант. У випадку ж числових префіксів, до питомих слів приєднуються питомі ж еквіваленти цих префіксів (триокий, двоокис).