Лингвистические обсуждения > Украинский

Исключения из правила девятки в украинском

(1/1)

Суматранский тигр:
Последнее время часто замечаю очень странную вещь: на многих украинских интернет-сайтах (особенно на Ютьюб-каналах) почти постоянно пишут с ошибками многие новомодные англотермины. Например, "стрім", "скріншот" и "ребрендінг" - ведь по правилу девятки тут везде должно быть "И", а не "І".

Ещё я заметил такие написания, как "діджей" и "квазідержава" (понятно, что тут "І" на конце приставок, но ведь приставка "анти-" перед согласными всегда пишется с И).

Кто как думает, чем это вызвано???

Upliner:
Как по мне, то в принципе правильно английское ee всегда передавать как і. Но "ребрендінг" всё-таки неправильно. Насчёт "діджей" и "квазі-" -- воздержусь. Я так понимаю, последнее уже устоялось и даже заимствованием уже не считается...

DarkMax:
Ді-джей донедавна писалось із дефісом, адже це дві назви двох літер. Реформа зламала логіку правил, про що я вже писав (замітка "Втрачений дефіс").

У більшості випадків відступ від Правила Дев'ятки є просто фонетичним суржиком, що не має якоїсь наукової підстави (так діджиталізація й чіпси через І не передають оригінальну англійську вимову).
Квазі стало жертвою малої поширеності префікса в радянські часи. Про нього забули згадати в старій редакції Правопису. Мені здається, за загальною логікою там мав би бути дефіс.

Python:

--- Quote from: DarkMax on 20 August 2021, 11:42:31 ---Квазі стало жертвою малої поширеності префікса в радянські часи. Про нього забули згадати в старій редакції Правопису. Мені здається, за загальною логікою там мав би бути дефіс.

--- End quote ---
Чому дефіс? Псевдо-, анти- та ін. додавались теж без дефісу.

З іншомовними префіксами й дев'яткою ситуація заплутана. Три-, ди- перед приголосними й трі-, ді- перед голосними (дифтонг, тріод) — тут правило виконується. Квазі- завжди з І (квазіоптика, квазістатичний) — відхилення. Анти- завжди з И (антидарвінізм, антиелектрон) — теж відхилення, але в іншу сторону. Можливо, відхилення пов'язані з засвоєнням префіксів мовою, коли іншомовний префікс може приєднуватись і до питомих слів (квазідержава, антинародний) — тоді закріплюється якийсь один варіант. У випадку ж числових префіксів, до питомих слів приєднуються питомі ж еквіваленти цих префіксів (триокий, двоокис).

Navigation

[0] Message Index

Go to full version